EU-politici willen de pesticiden wetgeving verzwakken. Een heel slecht idee; we moeten juist de andere kant op. Wetenschappelijk onderzoek toont keer op keer dat bestrijdingsmiddelen nog veel schadelijker zijn dan eerder werd gedacht. Op dit moment ligt er bewijzen die moeten leiden tot een verbod op een reeks gevaarlijke stoffen, maar er gebeurt niets. Ze kunnen onze gezondheid schaden, voor die van kinderen in de groei. Ze kunnen ons water kunnen vervuilen of de biodiversiteit vernietigen waarvan onze voedselproductie afhankelijk is.
Maar de EU onderneemt geen actie. In plaats daarvan stelt de Europese Commissie een reeks regels voor om de regelgeving af te zwakken, de zogenaamde „Food and Feed Omnibus”.
Meer PFAS, glyfosaat voor altijd?
Twee rapporteurs in het Europees Parlement stellen nu voor om het nog veel erger te maken. Ze zijn bereid de gezondheid en het milieu op te offeren ten gunste van hogere winsten voor de chemische industrie. Herbert Dorfmann van de EVP (Christendemocraten) en Michele Picaro van de Meloni-partij (ECR in het Parlement) stellen voor om onbeperkte vergunningen te verlenen voor een reeks gevaarlijke chemische stoffen, waaronder glyfosaat en PFAS-pesticiden. Ze willen meer uitzonderingen om verboden bestrijdingsmiddelen te mogen gebruiken en willen nnog drie jaar gebruik toestaan, zelfs als bewezen is dat een bestrijdingsmiddel te gevaarlijk is om te gebruiken.
Dat kan veel beter!
We hoeven gewassen en velden niet te vergiftigen. Er bestaan tal van slimme methoden om voedsel te verbouwen zonder gevaarlijke chemicaliën. Plagen zijn op vele manieren te voorkomen, en als laatste redmiddel kunnen producten met een laag risico worden ingezet om problemen aan te pakken. De meest problematische bestrijdingsmiddelen – die onze hersenen schaden, de ontwikkeling van kinderen verstoren, ons water vervuilen en de biodiversiteit vernietigen – kunnen en moeten nu worden verboden.
Laat nu je stem horen!
Help ons en schrijf naar de leden van het Europees Parlement. Met deze tool kun je eenvoudig een bericht sturen naar de leden van de commissies voor milieu en landbouw in het Parlement. We hebben de meeste leden die zich tegen een versoepeling van de pesticidenwet verzetten, buiten beschouwing gelaten. Je ziet een tekstvoorstel en door de pagina te verversen, kan je een nieuw voorstel krijgen. Pas de tekst aan en voeg naar eigen inzicht je eigen woorden toe. Als je ons toestemming geeft, houden we je op de hoogte van de volgende stappen en wat je nog meer kunt doen.
Bedankt voor je inzet!